ÉP-ÍTÉS


Az épületek, melyekben élünk hatással vannak érzéseinkre, idegrendszerünkre, hangulatunkra, társas kapcsolatainkra. Az épületek határoló szerkezetei mintegy bőrréteget képeznek körülöttünk, melyek befolyásolják érzéseinket éppúgy, ahogy szervezetünk hangulatunkat. Nem csak a benne lakókra, hanem a környezetében élőkre is hatással van. Nem mindegy, hogy milyen kontextusban van a helyi közösséggel, az adott építési szokásokkal, anyagokkal, kulturális örökséggel, hiszen csak akkor tud szerves része lenni az élettérnek, ha odavaló, így a használói is akkor érzik magukénak, ha tényleg ő maguk tükröződnek az épületben.

A hagyományos építésű házak elavult fűtés-, melegvíz- és energiaellátó rendszerei, a gyenge hővédelmű épületek óriási energiaveszteséget, ezáltal többlet széndioxid kibocsátást okoznak. Az energiatakarékosság fokozását és az üvegházhatású gáz kibocsátás csökkentését szolgáló lakóépületek épületenergetikai korszerűsítése hozzájárul lakókörnyezetünk védelméhez és országunk klímavédelmi céljainak eléréséhez. 

Gondoljunk az utánunk felnövő nemzedékekre, hogy nekik is maradjon legalább olyan életminőségű természetes környezet, mint amilyet mi is kaptunk elődeinktől és rendelkezésünkre áll születésünktől halálunkig.

Ugyanezt az energiatudatos gondolkodást tartom fontosnak tervezés során az építőanyagok, építési technológia  kiválasztásánál, az épület tájolásánál.

Fontosnak tarom a hagyományos, régi korok építési technológiáinak feltámasztását, újra alkalmazását. Így örömömre szolgál, ha látom a vályog épületek elterjedését, a szalma és nád használatát, a gravitációs-természetes klimatizálást, fény és napcsapdákat, az önfenntartó épületek racionalizált praktikáit... 

Továbbiakban bővebben írok majd a élő építésről a www.kozmazsuzsanna.com oldalon.